Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Web sayfa tasarımda browser başlıkları ve URL

Web sayfalarınızda doğru URL adresini kullandığınız takdirde arama motorları sizi sonuçlarda daha üst seviyelerde gösterecek. Ama doğru URL adresini nasıl belirliyorsunuz? Her sayfanın bir başlığı vardır, bunu kullanın. Hepsi bu kadar.

Voltimum sayfalarından size bir örnek sunmak istiyorum. Google üzerinde aydınlatma cözümleri yönetimi aradığınızda ilk dört sonuç böyle çıkıyor şu an:Neleri farkediyor sunuz?? Google bir kere aradığınız terimleri ve kelimeleri kalın yapıyor ve ön plana çıkarıyor. Ayrıca bu kelimeler bir sayfada ne kadar sık çıkıyorsa Google için o kadar önemli oluyor.

Browser başlıkları ve URL aynı olması gerekiyor

Lacivert olanlar internet browser’ların başlıkları oluyor ve arama motorları ilk başta buna dikkat ediyor. Bu başlıklar sayfa içinden geliyor ve kullandığınız yazılım bunu genelde otomatik oluşturuyor. Aynı başlık sayfa içinde de bulunuyorsa, arama motoru size direkt üst seviyeleri yerleştiriyor. Ve üçüncü olarak URL elbette. Aranan kelime veya terim burada da bulunuyorsa arama motorları için sayfanız çok değer kazanıyor. Iyi bir tasarımcı veya yazılım bunu otomatik yapması gerekiyor. Voltimum-URL tam açılımı ise böyle:

http://www.voltimum.com.tr/haberler/aydinlatma-yoenetimi-coezuemleri

Size tabi ki burada hatalı bir örnekde sunmak istiyorum.
Elektrik tesisat yönetmeliği aradığımda sonuçların ilk üçü böyle:Maalesef sadece birinci olan doğru URL kullanmış. Ikinci ve üçüncülerlerin URL’lerinin hatalı oldukularını söyleyebiliriz, çünkü hiç birşey ifade etmiyorlar. ...html/20599.hmtl veya ...html/21661.html sizin icin birşey ifade ediyor mu? Google’da bunu anlamıyor. Sizler bu konu hakkında bir kaç sayfa hazırlarsanız ve basettiğim browser başlıkarı ile URL’lere dikkat edersiniz bu konunun kralı rahatlıkla olursunuz .

Bunun için, web safyanız ister kendiniz yapın veya bir ajans yapsın farketmez. Bu konulara web sayfa sahibi olarak sizinde dikkat etmeniz gerekiyor. Ajans görüşmelerinde mutlaka referanslarda buna da dikket edin. Kendiniz de araştırın ve referans sayfalarını Google üzerinden arayın. Çünkü arama motorlarında bulunmak web sayfa tasarımın önemli bir parçasıdır. Bir yazılım satın alıp kendiniz bir web safyası yapmayı düşünyorsanız yazılımların bu konularda kolaylık sağladıklarına dikkat edin.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog